Bezpieczne opalanie – Poradnik

Jaką wiedzą powinien dysponować każdy Klient korzystający z solarium? Przede wszystkim powinien wiedzieć w jaki sposób powstaje opalenizna, ponieważ tylko wtedy będzie w stanie świadomie się opalać nie narażając swojej skóry i zarazem zdrowia na niepotrzebne ryzyko. Wiedza ta przydaje się zarówno w solarium jak i podczas opalania na plaży.

W solarium EXTREME (Koszalin) świadome opalanie jest możliwe, i to bez straty na jakości czy też realnego tempa brązowienia się skóry.

Jeśli jeszcze nigdy nie byłeś/byłaś w solarium to wybierając solarium EXTREME nie masz powodów do obaw. Dzięki naszemu doświadczeniu opalisz się efektywnie nie narażając się na niepotrzebne ryzyko. Oto kilka wskazówek i odpowiedzi na często zadawane pytania przez osoby które odwiedzają po raz pierwszy salony solaryjne.

Czy opalanie w solarium jest zdrowe?

Kontakt ze słońcem czy to tym naturalnym czy też w solarium nie tylko jest zdrowy ale i niezbędne do życia na Ziemi. Oczywiście świat mógłby istnieć bez salonów solaryjnych, warunkiem zdrowego życia byłoby jednak regularne korzystanie z naturalnego słońca, którego niestety w naszym klimacie nie mamy za wiele, poza wyjątkowymi miesiącami letnimi. W solarium świeci ono bez względu na pogodę od rana do wieczora przez cały rok i to dokładnie taką z samą mocą. Opalanie, poza brązowieniem skóry (które można uznać nawet za efekt uboczny działania promieni UV) wywołuje cały szereg biopozytywnych efektów.

Najważniejszym i zarazem niezbędnym do życia jest produkcja witaminy D odbywająca się właśnie w skórze za pośrednictwem promieni UV. Badania nad dobroczynnym działaniem promieni ultrafioletowych prowadzone są od XIX wieku. Jeden z czołowych fotobiologów – duński lekarz Niels Ryberg Finsen w roku 1903 otrzymał nagrodę Nobla z dziedziny medycyny za osiągnięcia w leczeniu niektórych chorób właśnie promieniami UV.

Źródło informacji: www.solarium.info.plwww.solarium.pl

Czy są jakieś przeciwwskazania do korzystania z solarium?

Przeciwwskazania dotyczące solarium są prawie takie same jak przy opalaniu się na plaży. Jeśli ktoś cierpi na schorzenia, w których kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym nie jest wskazany powinien omijać plażę jak i większość salonów solarium. Aby uniknąć rozczarowań w profesjonalnym salonie lub niepotrzebnego narażania zdrowia w salonach nie zważających na przeciwwskazania należy bezwzględnie zapoznać się z listą przeciwwskazań przed podjęciem decyzji o opalaniu. Więcej na ten temat w dziale przeciwwskazania.

Źródło informacji: www.solarium.info.plwww.solarium.pl

Czy przy pierwszej wizycie muszę używać kosmetyku do solarium?

Kosmetyk w solarium spełnia klika funkcji i dlatego jego używanie jest na ogół bardzo wskazane bez względu na numer wizyty. Rola kosmetyków to nawilżenie skóry lub inaczej mówiąc nie dopuszczenia do nadmiernego jej wysuszenia podczas opalania. Wysuszona skóra opala się gorzej, a promienie UV mogą wyrządzić więcej szkód. Najbardziej znanym jest przedwczesne się jej starzenie. Można powiedzieć że reguła jest jedna. Kosmetyk jest przydatny i tym bardzie potrzebny im mocniejsze urządzenie wybierzemy do opalania. Gdyby solaria emitowały promienie UV na poziomie mocy słońca na polskiej plaży to używanie kosmetyków podczas nawet 20 minutowego seansu nie było by bezwzględną koniecznością. W rzeczywistości lampa w solarium jest mocniejsza od słońca co czyni ją poprzez swą odmienną nienaturalność tym bardziej dla skóry niebezpieczną. Kosmetyki do solarium posiadają jeszcze inną funkcję, a mianowicie przyspieszania powstawania pigmentu lub błyskawiczne brązowienie skóry naturalnymi barwnikami znajdującymi się w ich składzie. Zależnie od przeznaczenia i upodobań klienta personel powinien dobrać odpowiedni preparat i uzależnić go również od wybranego programu opalania i oczekiwań samego klienta.

Źródło informacji: www.solarium.info.plwww.solarium.pl

Jak długo utrzymuje się opalenizna po solarium?

Skóra opalona dogłębnie czyli po kilku seansach rozłożonych w czasie trzech tygodni (tyle bowiem trwa nabycie dogłębnej opalenizny bez względu na to czy nabyta ona została w solarium czy też w czasie urlopu na plaży) utrzymuje się nawet do kilku tygodni. Tak nabyta i nie podtrzymywana opalenizna będzie widoczna tyle dni ile poświęciliśmy na to aby ją uzyskać. Jeśli zostanie ona podtrzymana wizytami w solarium czy też kontaktem ze słońcem przynajmniej raz w tygodniu to nie zaniknie ona bezpowrotnie wraz ze złuszczającym się naskórkiem.

Źródło informacji: www.solarium.info.plwww.solarium.pl

Czy podczas opalania mogę mieć otwarte oczy?

Zdecydowanie nie. Oko ludzkie jest narządem bardzo światłoczułym i nie wystarczająco ochronionym przez naturę przed działaniem światła UV. Podczas patrzenia na słońce bez okularów doznajemy błyskawicznego porażenia organu wzroku. W solarium porażenie to nie jest odczuwalne ale jest to tylko wrażenie. W rzeczywistości promienie UVA a w szczególności UVB niosą ze sobą bardzo dużą porcję energii, a bariera jaką stanowi powłoka zewnętrzna gałki ocznej nie jest wystarczającą jej ochroną. Najlepszą ochroną wzroku podczas opalania w solarium są specjalistyczne okularki ochronne. Znajdą je Państwo u nas w każdej kabinie.

Źródło informacji: www.solarium.info.plwww.solarium.pl

Czy muszę jakoś przygotować skórę do wizyty w solarium?

Nie jest to wymagane, ale fakt, że będzie ona czysta, nie pokryta kosmetykami mogącymi zawierać blokery UV będzie odgrywał podczas opalania z pewnością ważną rolę. Bardzo ważnym natomiast aspektem, jeśli chodzi o higienę i czystość jest usunięcie lub też nieużywanie bezpośrednio przed opalaniem kosmetyków zapachowych, perfum i dezodorantów zawierających substancje fotouczuleniowe. Przed seansem należy bardzo starannie zmyć makijaż i usunąć wszelkie preparaty kosmetyczne z powierzchni skóry którą chcemy eksponować.

Źródło informacji: www.solarium.info.plwww.solarium.pl

Czy na czas opalania muszę ściągać biżuterię?

Zdecydowanie tak. Reakcja potu z niektórymi metalami może wywołać bardzo niepożądane dla nas efekty. Podrażnienia skóry, białe plamy, paski a nawet przebarwienia nie związane z procesem opalania mogą być skutkiem wywołanym przez biżuterię. Wyjątek mogą stanowić obrączki wykonane z czystych metali szlachetnych takich jak na przykład złoto lub platyna wysokiej próby.

Źródło informacji: www.solarium.info.plwww.solarium.pl

Czy dla przyspieszenia efektu mogę opalać się dwa razy dziennie?

Kategorycznie zabronione jest dwukrotne opalanie skóry w ciągu jednej doby. Jeśli ktoś zadałby to pytanie w inny sposób a mianowicie: czy mogę opalać dwa razy dziennie po trzy minuty zamiast jednorazowo raz 6 minut – odpowiedź brzmiałaby „tak”. Pytanie dotyczy niestety zazwyczaj dwóch pełnych sesji w solarium lub sesji wiązanej rano na plaży wieczorem w solarium (np. dla wyrównania miejsc zakrytych na plaży). W takiej konfiguracji dodam jeszcze trzeci termin do tego katalogu zdarzeń. Będzie nim wieczorna wizyta na pogotowiu. Teraz wszystko jest już chyba wiadome. Dodatkowo opalanie poparzonej wcześniej skóry to najlepsza droga do nowotworu.

Źródło informacji: www.solarium.info.plwww.solarium.pl

Co powoduje solarium oprócz opalania?

Kontakt naszej skóry ze słońcem to cała gama biopozytywnych efektów które niosą z sobą promienie ultrafioletowe. Z jednej strony określanie jako bardzo niebezpieczne dla skóry z drugiej wiemy już od ponad 100 lat życiodajna energia, dzięki której w drodze ewolucji mogliśmy powstać i żyć na naszej oświetlanej codziennie przez słońce planecie. Lampy solaryjne są tak skonstruowane aby w dużej części naśladować słońce i jego biopozytywny wpływ. Ich głównym produktem jest światło widzialne, promieni ultrafioletowe z całego pasma UVA oraz mały ułamek procentowy promieni UVB. Stanowi on maksymalnie zaledwie 3 % emitowanych przez lampę promieni UV ale odgrywa ważną rolę zarówno w procesie opalania jak i innych ważnych procesach wywołanych w naszej skórze przez ultrafiolet. Synteza witaminy D to najważniejsza z zalet towarzysząca opalaniu. Rola witaminy D i jej poziomu w organizmie jest przeogromna. Począwszy od poprawy nastroju zwiększenia odporności, poprzez leczeniu wielu schorzeń i zapobieganiu innym a skończywszy na prawidłowej budowie kości i zapobieganiu osteoporozie – takie szerokie znaczenia ma dla nas witamina D, której to naturalną fabryką jest nasza skóra a napędem tejże fabryki promienie ultrafioletowe.

Źródło informacji: www.solarium.info.plwww.solarium.pl

Czy opalanie w solarium jest bezpieczne?

Jest bezpieczne, jeśli wybierze się profesjonalny salon. Jeśli nigdy wcześniej się nie opalałeś to nie zniechęcaj się do korzystania z solarium po pierwszej wizycie. Jeśli wybrałeś dobry salon i nie zauważyłeś bezpośredniego efektu to oznaka tylko tego, że już podczas pierwszej wizyty zadbano o Twoją skórę. Opalanie to proces długotrwały i jego wymierne efekty w przypadku nie przygotowanej skóry widać dopiero po kilku wizytach. Melanina tworzy się głęboko pod skórą, a proces ten trwa co najmniej 48 godzin. Oglądanie się w lustrze po pierwszej wizycie w solarium to kwestia sprawdzenia czy nie ulegliśmy poparzeniu. Jeśli skóra zmieniła kolor i jest czerwona to doznaliśmy udaru cieplnego, mogącego wynikać z dużej dawki UVA lub poparzyliśmy się nadmiarem promieni UVB. Jeśli dolegliwości dadzą o sobie znać dopiero w kilka godzin po opalaniu i trwać będą przez kilka dni to było to zdecydowanie przedawkowanie bardzo niebezpiecznego dla zdrowia skóry UVB. Jeśli nie masz pewności, że twoja skóra jest już dobrze przygotowana do opalania to uwierz personelowi, który został odpowiednio przeszkolony w tym kierunku i dostosuj odpowiednio czas opalania. Dotyczy to szczególnie pierwszych trzech wizyt.

Źródło informacji: www.solarium.info.plwww.solarium.pl